Pokiaľ sa vydáte na Floridu a omrzia vás nekonečné pláže, či nakupovanie, mám pre vás jeden tip na super výlet. Splav Rainbow River. 

Rainbow River je rieka ktorá vzniká vyvieraním malých prameňov pozdĺž celej časti rieky. Produkuje 2 miliardy litrov vody denne. Je to štvrtý najväčší prameň v Amerike. Má piesočnaté dno a tak je kryštáľovo čistá. Ja som asi nič krajšie nikdy v živote nevidela. Je to raj na zemi a nikdy by mi nenapadlo, že takéto miesto leží na Floride. Nádherná flóra obklopuje kľukatú rieku, ktorá má prekrásnu modrú farbu a vďaka piesočnatému dnu je priezračná. Neviem ani opísať tú krásu. Dajte si názov Rainbow River alebo Rainbow Springs do googlu a pochopíte o čom hovorím. Patrí k takzvaným lazy rivers a tak ju okrem potápačov obľubujú aj turisti na splav kajakmi, či domáci a študenti na splav na nafukovacích kolesách.

Čo si zabaliť: Než sa vydáme na cestu, dovoľte pár upozornení. Voda je vlažná (22 stupňov) a slnko je naozaj silné a tak naozaj odporúčam nie len plavky, ale aj oblečenie s SPF krytím, poriadny opalovak, pokrievku hlavy, nepremokavé vrece na doklady (dostanete vo Wal-Mart), termosku na vodu, dózy so snakmi a veľké nafukovacie kolesá (tiež dostať vo Wal-Mart).

Rainbow river sa nachádza v národnom parku, kde si čistotu cenia a tak je tam prísny zákaz vchádzať s jednorázovymi obalmi, či požívať alkohol. Dávajú za to pokuty. 

Lokalita: Podľa vašej lokality, sa môže výlet natiahnúť aj na 2-3 dni. Verte mi, stojí to za to.  Po diaľnici I75, ktorá vedie z Miami až ku Kanade sa dostanete k mestečku Ocala, pri ktorom treba zísť z diaľnice. Exit W 352 na cestu 40. My sme šli na výlet zo Sarasoty a tak sme to mali trošku bližšie ako z Miami. Vydali sme sa na večer a tak sme pri Ocale prespali v penzióne. Jedna izba nás stála $60. Niekedy majú na mieste iné ceny ako cez booking a tak odporúčam si overiť obe ceny. Pohybujú sa medzi $60 až $120. Ráno sme si dali raňajky v blízkej raňajkárni a šli ešte 30 min k Rainbow springs. Na konci článku pridám aj alternatívu k prespaniu a tip na ďalší výlet.

Rainbow River: Pre požičanie vecí sme si vybrali firmu ktorá sa nachádza pri parkovisku na konečnej stanici splavu. GPS: 29.049894, -82.448389. http://www.aquaticwildernesadventures.com/. Pohodlne a zadarmo sme zaparkovali autá, požičali si kajaky – $30 za double kajak na celý deň (musíte nechať vodičák ako záruku). Nechali sme si na sebe plavky, šľapky a kraťase, vzali si všetky veci na splav (uteráky a suché veci sme si nechali v aute) a počkali, kým nás z tej firmy vyvezú minibusom do KP Hole. http://www.thekphole.com/. Je to niečo ako mestský park. Platí sa $5 za osobu a vstup platí na celý deň. Je tam prístrešok, pár stolov, vstup do vody, kde sa dá kúpať a samostatný vstup do vody pre kajaky. Splav trvá cca 3 hodiny. Spomínané kolesá sme nafúknuté priviazali o kajaky.  Keď sa dostanete do vody, odporúčam ísť kúsok proti prúdu, kde sú stromy z ktorých sa dá skákať do vody, či zákutia ktoré sa dajú na kajaku prebádať. Vyššie je to ešte krajšie ako po prúde a tak tento krok nevynechajte. Pieskové dno striedajú mapy trávy a tak je kajakovanie okolo týchto máp veľmi zaujímavé. Keď sme sa vybláznili nad KP hole, presadli sme na chvíľu do kolies a nechali sa unášať prúdom. Sem tam sme videli nejakú rybku, či korytnačku. Krásne, veľké stromy lemovali rieku. Keďže je voda celkom chladná, presadli sme spať do kajakov a ďalej sme už boli len na nich. Dolu prúdom sme obchádzali partie ľudí, ktorí si požičali len kolesá, zakliesnení o seba sa nechali unášať dolu riekou a piknikovali na vode. Tým podľa mňa splav trval aj 6h.  Nižšie po rieke, zrejme kvôli druhu stromov a zmenou dna, voda prestáva byť priezračná, a tak sme prestali čumieť na dno a vychutnávali si pohľady na súkromné chaty, ktoré sa črtali pri pobreží a predstavovali si, že v nich trávime čas. Po zhruba 3,5 h sa náš splav so spozorovaním reštaurácie a mosta pre autá chýlil ku koncu, keďže to bol bod, kde sme museli na pravom brehu vystupovať. Po vytiahnutí kajakov z vody, sme ich nechali na brehu a šli si pre svoje doklady. Unavení a spokojní sme si sadli do miestnej reštaurácie http://swampys.restaurant/, kde sme popri veľmi chutnom jedle ešte pozorovali kajakárov a kolesárov. 

Ak by ste si chceli dať do tela, môžťe sa dať vyviezť ešte raz. Nám to slnko celkom stačilo. 

Upozornenie: Do parku neodporúčam ísť počas víkendu a sviatkov, pretože sa môže stať, že kvôli preplneniu nedostanete kajak. Park býva uzavretý od októbra do marca. Pred výletom si skontrolujte najnovšie informácie na uvedených stránkach v článku.

Alternatíva, alebo predĺženie pobytu: Keďže moja sestra chodí do rainbow springs pomerne často, mám od nej ďalšiu alternatívu. 

Miesto prespania v Ocale, sa dá prespať aj v mestečku Crystal River. Je to veľmi pekné miesto, vzdialené od Rainbow River 30 minút jazdy. V zime sa tam chodí na šnorchlovanie s manatee-kapustniak- morská krava. Je ich vidno len keď je naozaj zima. Crystal River sa oplatí navštíviť aj cez leto. Cez víkend sa môžte poprechádzať v Three sisters springs  http://www.threesistersspringsvisitor.org/. Vstup je z mestského informačného centra. Parkovanie je zdarma. Trolley stojí $7.50 na osobu. Tiež sa tam dajú požičať kajaky. Treba sa v centre spýtať, ktorá požičovňa je najbližšie. V Crystal River sú aj potápačské obchody, ktoré robia výlety k Rainbow Springs. Napr https://americanprodiving.com/. Požičajú výstroj, či šnorchel a wetsuit, každý ide svojím autom do KP Hole, kde majú loď. Vyvezú vás proti prúdu a dolu šnorchlujete. Kto nešchnorchluje, ostane na lodi, alebo keď je šnorchlerom zima, tak je loď vždy nablízku a môžu výjsť. 

Devil’s Den. Keď už ste tam tak dám ešte jeden tip na Devil`s Den. Je to tiež Spring, ale v podzemnej jaskyni. Treba tam ísť skoro ráno cca o 7, keďže tam chodí veľmi veľa ľudí. Oplatí sa prenajať si aj wetsuit, lebo voda je ozaj ľadová.  Je to zaujímave vidieť. http://www.devilsden.com/. Dovnútra púšťajú len so šnorchlom a plutvami (dajú sa prenajať tak ako wetsuit), tam je to len tak na hodinku pofotiť sa a ísť ďalej. Môžte spojiť s Three sisters springs.

Dúfame, že sa vám podarí na toto čarovné miesto zájsť.

S pozdravom Natália a Simona Zdzieblové

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.