Delta Dunaja

Plánovanie splavu na kajaku

Počas potulkov po rumunských horách mi kamarát rozprával, ako sa dostopoval v Rumunsku až ku Čiernemu moru, zaplatil si vyhliadkovú plavbu malého úseku dunajskej delty a ako mu toto „amazonské“ prostredie učarovalo. To bol rok 2011 a mne z jeho rozprávania učarovalo tiež. Dohodli sme sa, že ju splavíme celú.

Počas ďalších rokov sme zbierali informácie, rozprávali sa o delte, oslovovali kamarátov. V roku 2015 to prišlo, boli sme už tri dvojice do nafukovačiek. Mali sme 6 miestne auto a chuť.

Na splav delty sme si vybrali jarné obdobie, aby sme sa vyhli obrovským rojom komárov, o ktorých sme počas pátraní po informáciách veľa počuli.  Nakúpili sme základné potraviny, naskladali sa do auta a vyrazili.

Cieľom bolo mesto Tulcea, pri ktorom sa Dunaj rozdeľuje na tri hlavné ramená a začína tam „Amazonka Európy“.

Výprava delty sa začala

V Tulcei nie je problém zaparkovať auto na strážené parkovisko s prístupom ku vode, ktorý využívajú majitelia motorových člnov. Dostanete potvrdenie na papieri a plavba sa môže začať.

Nafúkali sme kajaky, naložili stany, spacáky, potraviny a vyrazili na vodu. Trasu sme si dopredu vytýčili tak, aby sme prechádzali okolo dunajských osád, kde budeme dokupovať vodu a potraviny.

Plavba po delte na turistickom kajaku je zážitkom. Spleť ramien ponúka nekonečné množstvo vodných živočíchov a vtáctva. Voda je ďalej od hlavných ramien kryštálovo čistá. Na ostrovčekoch sú porasty  obrovských vŕb, na vodnej hladine zase nekonečné koberce lekien.

Každý „dobrodruh“ si tu nájde to svoje, stratiť sa v spleti ramien nie je problém ?. Trvanie splavu až do mesta Sulina je rôzne, no ideál je v delte stráviť minimálne týždeň a navštíviť osady,  kde zastal čas, pieskové duny s 500 ročnými dubmi, obrovské jazerá s tisíckami vodných vtákov, miestnych obyvateľov, ktorý vám povedia ako sa na delte žilo a žije.

Delta Dunaja nikdy neomrzí

Delta Dunaja je plná zážitkov, mne sa ich odtiaľ podarilo odniesť už dvakrát. Nestačilo. Určite sa tam chcem ešte vrátiť, hlavne čím skôr, závany pokroku začínajú meniť aj jej obraz.

Juraj, Prievidza

kajak-delsyk-tuktu
kajakari Svet - tipy na vodnú turistiku kajakom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.