Zo Znojma do Bratislavy

Deväť letných kajakových dní v kraji vína. V sobotu vyloďujeme pod priehradou Vranov v kempe miestnej požičovne, a pri dobre vychladenom pivku balíme na týždeň. Veľa nám toho netreba. Je začiatok júla, Európa má studenú vlnu, ale južná Morava má prijemné dvadsiatkové teploty, a po ceste bude kde dokúpiť zásoby v okolitých dedinách a sklípkoch.

Stredná Dyje

Pod priehradou púšťajú znojemskí vodári vodu len na hranici splavnosti, pre kajaky je to tak akurát, vzducholode sa trápia, a aj my musíme občas vystúpiť a posunúť kajak o pár metrov cez plytčinu alebo nadľahčiť sa rukami. Na trase je viacero jezov, niektoré bez priepustí, niektoré s drevenými kĺzačkami, niektoré sa prenášajú. Voda je čistučká, bez odpadkov, sem tam naplavená PETka, brehy občas blatisté, väčšinou pieskové, občas aj vodná hydina a idylické obrázky moravskej krajiny. Brehy prírodné bez regulácie, a na nich veľa rybárskych pláckov, kde sa dá dvojici kajakerov blažene prenocovať. Oficiálne táboriská sú okrem Znojma ešte v Krhoviciach a Hrádku, tolerované je aj táborenie pri moste (a krčme) v Hevlíne.  Najkrajší úsek sú Meandre Dyje pod Krchovicami – pozor, občas to rýchlo vezme loď a natlačí ju do padnutého stromu. Pred Hevlínom sa Dyje na krátky úsek zmení na Thayu a vedie pekným rakúskym bobrím krajom s jednou prenáškou pri elektrárni. Celý úsek strednej Dyje zvyčajne trvá tri dni.

Pálavské nádrže

Pod Hevlínom začína 15 kilometrový, pomerne nudný, rovný riečny kanál až po vzdutie prvej, Mušovskej nádrže. Tam nuda končí, pádlujete okolo trávnatých trsov plných vtáctva a vodných kvetov. Po brehoch zopár kempov. Po pár kilometroch sa voda rozšíri, prídete k mostu s priehradou a pádlujete cez hornú, Mušovskú nádrž. Keď ste za ňou, je tu jeden háčik. Stredná (Vestonická) nádrž je chránenou vtáčou rezerváciou. Nikde sa o tom nedočítate, ale je to tak, nemali by na ňu žiadne lode (ani ochranárske). Tak sa tvárte, že ste toto nečítali, preneste priehradu mimoriadne blbým múrikom, vyhýbajte sa ostrovom, kde hniezdia čajky, a frčte čo najrýchlejšie k tretej, dolnej, Novomlýnskej nádrži. Tam pre zmenu prehadzujete vysoké zábradlie. Ale za chvíľu ste vo Vestonicích s väčším než malým množstvom vínnych pivníc. Kempov je tu dostatok, my sme dali prednosť romantickému ránu, zašití v malom rybárskom prístave. Tento úsek nám trvá jeden a pol dňa.

Zámecká a Stará Dyje, dolná Dyje

Po prepádlovaní Novomlynskej priehrady s nádhernými výhľadmi na Dívčí hrad a pálavskú Dalmáciu sa konečne prekladá späť na rieku. Všade rybári a pribúdajú aj vodácke rodinky – začína tu najpopulárnejší úsek Dyje. Po pár kilometroch môžete pokračovať aj regulovaným korytom, ale väčšinou sa z Dyje za dedinou Bulhary prekladá popri stavidlách na Zámockú Dyju. Alebo mám napísať Moravskú Amazonku? Vyhýbame sa padnutým stromom, raz musíme prehodiť loď cez už ošúchaný kmeň, ale je to skôr výnimka, koryto je pravidelne prerezávané. Po ceste je aj jedno táborisko, Nejdek, s bufetom a krčmou v blízkej dedinke. Okolo Lednického areálu sa ešte dvakrát prenášajú stavidlá. Prehliadka zámockých areálov je takmer povinná. To, čo tečie pod Lednicou, je už Stará Dyje. A z nej sa za Janovým hradom prekladá opäť do novej Dyje. Je tu aj dostatok miest na prírodné táborenie. Druhý deň pokračujeme v pomalom prúde cez Břeclav (prenáška elektrárne, nákup, výborná pizza) do pekného prírodného úseku na rakúsko-českej hranici. Na pravej strane vidno rakúske rybárske chatky s čereňmi, na ľavej zase ropíky, jeden z nich je padnutý aj priamo do koryta. Noc trávime na malom štrkovom ostrovčeku v strede rieky zhruba na ôsmom kilometri. Od Pálavy po sútok s Moravou je to na dva-tri dni.

Morava

Máme pred sebou ešte tri voľné dni, okrem poslednej desiatky Dyje ešte 70 km po Morave a pár kilometrov od Devína do Karloveskej zátoky, vychádza to asi na 30 kilákov na deň na pohodu. Na Morave sme tiež prvýkrát, je pomerne nízky stav vody, ale je splavná, križujeme rieku aby sme sa vyhli pieskovým plytčinám a využili tieň vysokých stromov v páliacom slnku. Občas nechávame lode na rakúskom brehu a odskakujeme si na pivo alebo doplniť zásoby (Jedenspeigen, Marchegg), raz nocujeme na štrkovej pláži priamo v koryte rieky (nad ránom nám okolo stanu prechádza diviačia rodina, postavili sme sa do ich napájacieho chodníčka pod vysokým zarasteným brehom), druhýkrát na krásnom rybárskom mieste pri dubových lúkach niekde pri Stupave.  Celú noc si vedľa nás stavia svoju hrádzu bobor.

Dunaj

Zo sútoku pod Devínom máme rešpekt. Parkujeme pod hradom, ideme si pozrieť tie povestné hrôzostrašné víry, hodnotíme to ako bezproblémové a ideme do toho. Pár krát nás vodník odspodu strašidelne nakopne, a už sa hojdáme na rýchlej tyrkysovej alpskej vode. Na štrkových brehoch sa kúpu cyklorodiny aj veselí vodáci, do Bratislavy je to pár kilometrov. Vykladáme lode v Karloveskej lodenici, vlak do Znojma nám ide za hodinu, máme v ramenách niečo cez dvesto kilometrov a sme šťastní, ako…ako kajakeri po perfektnom veľkom vodnom vandri.

Marta, Banská Bystrica

kajakari SK & CZ tipy na vodnú turistiku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.