Trasa Hurbanova Ves – Jelka

Rieka: Malý Dunaj

Trasa: Hurbanova Ves – Jelka, vhodná pre začiatočníkov, rodiny s deťmi

Čas splavu: 3 hodiny

Náklady: 50€ pre 4 osoby (2 kanoe, pádla, sud, odvoz od parkoviska k východiskovému bodu)

Premýšľali sme nad programom na blížiaci sa slnečný augustový víkend. Nahovorili sme kamarátov na niekoľkohodinový splav Malého Dunaja. Ešte sme na splave neboli a tak sme ich nechceli zničiť, ale skôr motivovať, aby sme mali parťákov pre ďaľšie výlety. Vo štvrtok poobede som sadla k počítaču a začala študovať kam pôjdeme a od koho si prenajmeme plavidlá. Rozhodla som sa pre kanoe. Splavovať sa dá už priamo z Bratislavy. V ponuke sú niekoľkohodinové splavy, či viac-dňové splavy s možnosťou kempovania. Mňa zaujalo ukončenie splavu v Jelke, pretože sa tam nachádza jeden z mlynov, ktoré sú rozostavané pri povodí Malého Dunaja. Patrí k múzeu v Galante a obzrieť si ho zvnútra môžete za 2€.

Trás a prevádzkovateľov je v tejto oblasti veľmi veľa. Stačí si nájsť pár minút čas a prelúskať internet. Prešla som zopár stránok, z ktorých ma najviac zaujala kanoing.sk, keďže mali pekne popísanú mapku a ceny priamo na stránke. Zavolala som prevádzkovateľovi Tomimu, s tým že sme štyria, z toho dvaja začiatočníci a chceli by sme splav na 3 max. 4 hodiny s ukončením v Jelke. Tomi bol veľmi príjemný, hneď odporučil trasu a dohodli sme sa, že sa stretneme na parkovisku pri Jelke, kde nás vyzdvihne, odvezie aj s kanoe k miestu, odkiaľ plavbu začneme. Cena 50€ aj s odvozom.

Mapa zastávok, reštaurácií a kempov. Zdroj: Kanoing.sk

Štrkové parkovisko pri kolovom Mlyne Jelka je momentálne zadarmo a slúži ako vodákom, tak aj návštevníkom dvoch reštaurácii, či ľuďom ktorí kempujú na brehu. V lete sa začína plniť už okolo 10 h ráno. Nie je priamo v dedine, ale na odbočke z cesty číslo 510 medzi Eliášovcami a Jelkou. 48.124666, 17.504823

Parkovisko pri Mlyne. Zdroj: Google Earth

Pohľad na odbočku od Jelky. Zdroj: googlemaps.sk

Tomi nás, podľa dohodnutého času, vyzdvihol na parkovisku. Ponúkol nám jeden sud, do ktorého sme si dali tekutiny na celý deň, doklady, opaľovacie krémy a pokrývky hláv. Odviezol nás k Hurbanovej Vsi, kde je dobrý prístup do vody. Vchádza sa síce v blízkosti kanála, ale na tých pár minút je to ok. Suchou nohou sa nám to nepodarilo ?. Vstup sa nachádza takmer pod mostom pre motorové vozidlá medzi dedinami Nový Trh a Hurbanová Ves. V lete, a hlavne v sobotu ráno ho neminiete, keďže toto miesto je očividne používané ako východiskový bod pre viac firiem. 48.143462, 17.433364

Východiskový bod nášho splavu. Zdroj: Gooogle Earth

Pre začiatočníkov je v ponuke inštruktáž, či záchranné vesty. Vydali sme sa na cestu. Voda bola kľudná, pri brehu veľmi veľa zelene, množstvo vtákov a vážok. Asi v dvoch tretinach cesty je po ľavej strane reštaurácia Ister, ktorú pekne vidno z vody, a má pripravené mólo pre ukotvenie plavidiel. Obsluha na móle nie je, treba ísť cez cestu do reštaurácie, ale je tam pár stolov v chládku, kde odporúčam vychutnať si miestnu špecialitu – vyprážaného heika (druh ryby) a chladené pivko. Túto reštauráciu odporúčam viac ako dve, ktoré vás čakajú v cieli. Mimochodom, majú tam aj ubytovanie pre prípad, že sa vydáte na splav z diaľky a chceli by ste prespať blízko vody.

Reštaurácia Ister. Zdroj: Google Earth

Reštaurácia Ister fotená pri odchode. Zdroj: Natália Zdzieblová

Naše plavidlá a breh v Jelke. Zdroj: Natália Zdzieblová

Z Hurbanovej Vsi do Jelky nám to aj s obedom trvalo približne 4 hodiny. Prístup na breh v Jelke je veľmi dobrý, keďže je tam vybudovaná malá pláž.

Ako som spomínala, možností trás je veľmi veľa. Určite Vám vybraná firma ušije splav na mieru, stačí sa len popýtať. Keď nie su flexibilní, nájdite si inú firmu, alebo si naplánujte trasu aj sami, nie je to nič zločité. Voľba trasy záleží najmä od toho, koľko máte na splav čas. Veľmi pekný kolový mlyn je aj pri Tomášikove. Tiež sa nachádza v blízkosti reštaurácie s názvom – Malom Csarda. V tej oblasti je trošku silnejší prúd. Splavené to nemám, len som si to bola obzerať z brehu.

Prajem krásne zážitky. Ahooooj!!!

Mlyn v Tomášikove. Zdroj: Natália Zdzieblová

kajakari Nezaradené

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.