Ževraj sú krásne jazerá v Koši – Laskári

Bol som upozornený známym – vodákom a rybárom na super extra panenskú lokalitu v blízkosti Prievidze kde sa dá plaviť korunami stromov či nádhernými zákutiami s trstinou, novými ostrovčekmi rastlín, ktoré vyrastajú zo spadnutých kmeňov do vody či inými scenériami s nepoškvrnenými brehmi. Jazero je priemerne 10 metrov hlboké čo je následok prepadania pôdy v poddolovanom území dediny Koš, ktorá bola z toho dôvodu v minulosti vysťahovaná do okolitých obcí.

Jazerá sa naplnili pravdepodobne z vedľa ležiaceho mŕtveho ramena rieky Nitry, nakoľko bola umelo preložená o pár desiatok metrov ďalej tiež z dôvodu prepadávania pôdy.

Na tomto mieste sa dá na kajaku zažiť jedinečná atmosféra, keďže plavíte medzi korunami mohutných stromov, ktoré tam predtým rástli v lesíku 10 metrov pod hladinou. Okrem miestami „strašidelných stromov“ sú na väčšine jazera krásne trstinové zákutia a minimum plochy je prístupnej zo súše rybárom. Preto sa tu dajú nájsť veľmi pekné foto-zákutia. Takáto plavba je skôr na pekné nedeľné poobedie s foťákom, ako na nejakú dlhú plavbu na pol dňa. Takže ideálne medzipristátie cestou okolo Novák či Prievidze.

Ako sa dostať k rybníku Laskár – Koš

K jazerám sa dá dostať z dediny Koš, najprv po asfaltke (druhá odbočka vpravo v smere od Prievidze od odbočky Koš-Nováky). Najprv ide pár sto metrov asfaltka a potom to pokračuje poľnou cestou popri železnici.

Obrázok nižšie popisuje ako sa lokalita zmenila v priebehu približne 3-5 rokov. Územie sa postupne prepadáva a voda ho zalieva.

Rozdiel v ploche vody v priebehu približne 3-5 rokov.

Niekoľko foto a video záberov z lokality Koš v okrese Prievidza

kajakari SK & CZ tipy na vodnú turistiku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.