Historické fotky Trenčína so zameraním na rieku Váh – kajakári v stroji času

Na internete som zazrel fotky z časov minulých a nechal som sa uniesť predstavivosťou aké by bolo kajakovanie na rieke Váh v Trenčíne v minulom storočí či v stredoveku respektíve pred zregulovaním koryta a výstavbou elektrárne. Ak by som si mohol vybrať, tak na cestu časom by som šiel určite s dreveným krásnym kajakom aby som zapadol 🙂

Rieka Váh bola pre kajakovanie zrejme ideálna krásna divočina pred rokom 1952 keď sa budovala Vážska kaskáda, pravdepodobne sa reguloval Váh a staval Kočkovský kanál a zrejme aj železnica a železničný most. Viac detailov o Trenčianskych mostoch.
V každom prípade na historických fotkách Trenčína vyzerá rieka Váh romanticky, tečúca vlastnou cestou, rozvodnená a dobrodružná nielen pre kajakára, ale snáď každého vodáka.

Celkovo je Váh asi na celej dĺžke zregulovaný, lebo minimálne od od Nemšovej po Trenčín je všade ochranný val z každej strany, nakoľko tam sú blízko mestá a diaľnica. Takisto z cesty či zo železnice si nepamätám či je niekde pôvodné koryto. Ani od Krpeľanskej hrádze vyššie pretože aj tam je železnica a cesta. Je to zrejme hlavne preto, že na celom Váhu je asi 9 elektrární, od Kočkoviec pri Púchove ide z riekou Váh paralelne Kočkovský kanál…atď.

V galérii nižšie si môžte prezrieť fotky Trenčína so zreteľom na rieku Váh v minulosti a jej tvar, šírku a podobu v minulých storočiach. Ak niekto nájde v mojom texte historické, či technické nepresnosti, alebo vie povedať viac, tak budem rád ak mi napíše na info@kajakari.sk a ja to zapracujem.

Zdroj fotiek: Facebook/Slovensko na historických fotkách https://www.facebook.com/media/set/?vanity=107218409358728&set=a.121671194580116

kajakari Nezaradené, Zaujímavosti&História

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.