Splav na trase Dubnica nad Váhom-Nemšová-Skalka nad Váhom-Zamarovce-Trenčín
Počas prvých horúčav v júni sme si s kolegom naplánovali splav Váhu na trase Dubnica nad Váhom – Trenčín aby splavili aj túto časť Váhu. Najprv sme naložili svoje turistické kajaky na auto a vydali sme sa na cestu. Po príchode do Nemšovej sme sa snažili hľadať cestu k Váhu, nakoľko nebola žiadna zreteľná. Tak sme sa dostali až do obce Borčice, kde nám miestny česky hovoriaci pán poradil nenápadnú odbočku v strede dediny, ktorá viedla až k ochrannému valu Váhu.
Po nájdení ideálneho brehu z ktorého vieme pohodlne sadnúť na vodu sme si naložili kufre kajakov občerstvením a náhradným oblečením a vydali sme sa za dobrodružstvom.
Koryto rieky bolo počas horúčav úzke a prúd slabší, ale zato pekné okolie a pozostatky po nedávnej veľkej jarnej vody v úrovni 1-2 metre oproti aktuálnej hladine vody. Ako prvé človeka na splave zaujmú železničné aj cestné mosty a ich masívne piliere vo vode, na ktoré treba dávať pozor. Našťastie je rieka pokojná a s turistický plastovým kajakom sa dá pomerne ľahko manévrovať.
Pokojné rovinky striedajú divšie meandre s vlnami a kameňmi kde je náročnejšie udržať stabilitu, ale nemožné udržať „suchú riť“. Takže po výraznejších perejách sme nútený zastať a vymeniť, či vysušiť si kompletne oblečenie. Našťastie sme doma v prírode a tak nám to nevadilo. Takéto úseky sú medzi Dubnicou nad Váhom a Trenčínom iba dva, tri. Takisto sú približne dve náročné a jasne viditeľné pereje, kde je ideálne kajak preniesť krajom.
Náročnejšia a dynamickejšia časť rieky končí pod diaľničným mostom (Bratislava-Žilina) odkiaľ vedie pokojná hladina a mierny prúd až do Trenčína. Kraje sú lemované vrbami a topoľmi rôznych tvarov a nádherných obnažených koreňov omývaných a vymývaných vodou. Častým úkazom sú aj „romatické“ zátišia padnutých stromov do rieky či ostrovčekov trstiny a nádherných kvetov. Takisto je rieka lemovaná množstvom oddychujúcich ľudí, či celých rodín na brehu aj vo vode, pretože hladina sa pohybuje od 0,1 až po 1 meter okrem niektorých miest. V dolnej časti splavu je pekný výhľad na kláštorisko Skalka nad Váhom či o pár metrov nižšie chránenú krajinnú oblasť Zamarovské jamy.
Od tohto miesta voda takmer stojí a je potrebné si troška zapádlovať a zveľadiť svalovú sústavu. Po pár sto metroch je Ostrov Trenčín, kde je možné si dať kávičku či radlerček. Pláž je pohodlná na vystúpenie a nastúpenie do kajaku.
V tomto mieste sme už vzdušnou čiarou približne 200m od centra mesta a od Trenčianskeho hradu. Tu je možnosť vystúpiť a ukončiť splav, alebo pokračovať popri Trenčianskej lodenici TTSK Trenčín smerom k hrádzi. Tam sme dnes neplávali, pretože sme boli maximálne vyčerpaný.
Táto trasa je už celá na stojacej vode kde si treba každý meter „vybojovať“ veslom, ale naozaj stojí zato. Ak chce človek niečo pekné vidieť a odfotiť, tak je to možné snáď iba tu.
Od ostrovčeka pod starým mostom, kde sa dájú pozorovať pobytové znaky bobra a vidieť sem tam ondatru, je súvislá plocha krásnych vodných rastlín v ktorých je množstvo rýb, ktoré plávajú pod kajak, alebo sa len tak vyhadzujú vôkol a čľapocú. Ak sa kajakár drží brehu, tak je možné vidieť množštvo kvetov, lekno na hladine, ale aj divého holuba, či volavku. Ako perličku je možné spozorovať aj bučiaka.
Po krátkom pádlovaní cca 15 minút sa tok výraznejšie otvára a ukazuje sa hustá trstina s množstvo rôznych vtákov na potopených kmeňoch, alebo malých ostrovčekoch.