splav rieky bela na kajaku

Rieka pod Kriváňom rieka splavná (aj) pre kajakárov

Kde sa nalodiť kajakom

Belá je rieka prameniaca v Tichej doline . Splavuje sa od sútoku s Kôprovým potokom ( čo sa nepáči ochranárom) a je možné len pri väčšej vode alebo os parkoviska na Podbánskom. Alebo od tzv. Kokavského mosta , kde je predajňa potravín. Koniec splavu pri odbočke na Račkov potok , tam kde je skanzen.


Priebeh splavu

Tento rok je to ďalej zanesený. Inak sa dá ísť až po MVL nad Dovalovom alebo až do Liptovského Hrádku ( pozor nebezpečná hať) alebo až do Váhu. Rieka mení často koryto ( prudko tečúca voda) a často sú v roku stromy, resp spadne do vody časť brehu. Preto je nevyhnutné splavovať opatrne a zdatný vodáci. WW III až lV pri veľkej vode. Rieka splavná pri stave stavoznaku na 65 cm stavoznak Podbanské SHMU.

Povinná výstroj pre kajakára:

Loď zabezpečená proti utopeniu, vesta, prilba, padlo a teplé oblečenie najlepšie nepremokavé lebo rieka ma vodu, keď je zima. Ide o prudký tok a ťažko sa z nej pláva. Reálne nebezpečenstvo utopenia ( zavesenie človeka pod kríky alebo podchladenie a neschopnosť vyliezť z prudkého toku)

Obtiažnosť splavu kajakom:

  • Obtiažnosť: Stredná až ťažká, WW II – III+
  • Dĺžka a čas splavu: Podbanské (Kokavský most) – Liptovský Hrádok 17 km cca 2 hod.

Obmedzenia pre kajakárov

Podľa plavebnej vyhlášky, ktorá sa vzťahuje na rieku Belá, je splav možný iba vtedy, keď je výška vodnej hladiny na v lokalite Podbanské min. 70 cm a max. 120 cm.

Nesmie sa raftovať najvrchnejší úsek od hotela Permon po Kokavský most.

Autorka: Janka M.

kajakari Nezaradené

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.